5 IPM - Домашній Курс Конституції. Випуск 25

Одним з основних завдань Інституту Прав Мігрантів є розвиток мігрантського суспільства в Польщі. Реалізація цього завдання відбувається в рамах Домашнього Курсу Конституції. Використовуючи наявні коментарі, юридичні статті, заяви адвокатів, ми створюємо опис основних прав та обов’язків, свобод та правових норм, що містяться в Конституції Республіки Польща. Така колекція стане збірником знань про права та свободи кожного мігранта, а також дасть кожному іноземцю можливість зрозуміти, як формується польська політична та правова система.

Стаття 147.

1.Рада Міністрів складається з Прем'єр-міністра і міністрів. 

2.До складу Ради Міністрів можуть входити і Віце-міністри.

3.Голова Ради Міністрів і віце-міністр можуть виконувати функції міністра.

4.До складу Ради Міністрів можуть також входити голови визначених в законі комітетів.

Стаття 147 Конституції вказує на склад Ради Міністрів. Відповідно до формулювання  ч.1 Рада Міністрів складається з Прем'єр-міністра та міністрів. Вказана чітка колегіальність цього виконавчого органу. До складу Ради Міністрів не може входити одна особа. До його складу входять окремі міністри. Однак мінімального та максимального складу Ради не існує. Такі елементи можна вивести із загальних принципів, що вимагають ефективності дій державних суб’єктів.

Відповідно до Закону про департаменти державної адміністрації виділяють окремі категорії питань, якими керує Рада Міністрів. Закон визначає категорії, які присвоюються окремим міністрам.

Прем'єр-міністр, і його заступники, крім виконання адміністративних завдань, пов'язаних з керівництвом роботи Ради Міністрів, отримують додаткові завдання у формі головування у створених міністерствах - в якості міністрів.

Рада Міністрів не може обійтися без Прем'єр-міністра, він є обов'язковим членом Ради. У разі призначення Віце-міністра - їх характер щодо завдань не випливає із змісту конституційних положень. Внутрішні правила, що регулюють процедуру в Раді Міністрів, визначатимуть обсяг повноважень, включаючи правила заміщення - наприклад, послідовність, у випадку більшої кількості Віце-прем'єр-міністрів.

Міністр отримує акт про призначення і після складення присяги починає виконувати свій мандат. Міністр виконує подвійну функцію. Він одночасно є частиною колегіального органу - Ради Міністрів, і є одноосібним органом державного управління в області підпорядкованих йому департаментів у межах призначеного міністерства.

Присутність голів комітетів не потрібна. Той, хто головує в комітеті, порівняно з міністром, буде виконувати додаткову, третю роль. Окрім того, що він є членом колегіального органу, головуючи у Міністерстві, він також буде головувати в комітеті, сфера компетенції якого визначена в положеннях про функціонування Ради Міністрів.


Юридичний радник - Шимон Живіцькі

Юридичний радник - Шимон Живіцькі

Юрист, працює в RCKiK у Вроцлаві. В даний час керує Канцелярією юридичних радників, в якій спеціалізується в галузі сімейного, цивільного, трудового права, в тому числі й в сфері захисту особистих даних. Бере участь у проєктах, в яких виступає на боці осіб, права і свободи яких порушуються або обмежуються.

Udostępnij:

Najnowsze

1/4/2021

Jesteś pracownikiem? Musisz interesować się tym, co się dzieje na rynku pracy

23/4/2021

Wywiad z pełnomocniczką do spraw osób pochodzenia Białoruskiego Tatsianą Andrushko

16/4/2021

Pracownik Państwowej Inspekcji Pracy odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące cudzoziemców