5 IPM – ДОМАШНІЙ КУРС КОНСТИТУЦІЇ. ВИПУСК 22

Стаття 97.

1.Сенат складається зі 100 сенаторів. 

2.Вибори до Сенату є загальними, прямими і проводяться таємним голосуванням.

Конституція прямо вказує кількість сенаторів. У разі браку персоналу Сенат може функціонувати у меншому складі. У разі заміщення вакантної посади – через відставку чи смерть – проводяться додаткові вибори. Сенатор, обраний на додаткових виборах, має каденцію відповідно до терміну повноважень палати, до якої він був обраний.

Виборчих прикметників в порівнянні зі Сенатом лише 3. Це означає, що вибори до Сенату не повинні бути рівними та пропорційними.

У випадку розуміння змісту загальності, прямих виборів та таємного голосування – залишаються актуальними коментарі до ст. 96 Конституції.

Слід зазначити, що вибори до Сенату відрізняються за характером голосування. Вибори до Сенату – це мажоритарні вибори на основі одномандатних виборчих округів. У межах такого виборчого округу кандидати конкурують між собою, а громадянин, з виборчим правом, обирає одного кандидата. Мандат сенатора займає кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів у своєму окрузі. Немає різниці в перевазі між кандидатами, може вона бути навіть в один голос. Також не існує відсоткового обмеження необхідної підтримки, тобто кандидат не повинен досягти вказаного відсоткового результату. 

Принципи виборчого права до Сейму та Сенату викладені в законодавчих актах, а саме у Виборчому кодексі. Закон не може, всупереч Конституції, регулювати межі, визначені його положеннями. При цьому, є положення, щодо детального уточнення окремих елементів процедури виборів та діяльності виборчих органів. Рекомендується також метод пропорційного голосування на виборах до Сейму (метод D’Honta) та принцип більшості голосів до Сенату.

AutorInstytut Praw Migrantów

Naszym celem jest kształcenie społeczeństwa równych szans świadomego swoich praw, poprzez prowadzenie działalności konsultacyjnej i szkoleniowej.